VP shunt/VP zkrat

 

Zavedení VP shuntu (ventriculoperitoneal shunt) chirurgicky řeší chronický Hydrocefalus a Ventrikulomegalii. Neurochirurgové zavedou ventilek s hadičkou (katetr) vedoucí do bříška a ta odvádí mozkomíšní mok, kde se opět vstřebává do krve a navrací do cirkulace v tělíčku.

Někdy se ze zdravotních důvodů zavádí VA shunt (ventriculoatrial shunt). Dříve byli ventilky neprogramovatelné, dnes se spíše používají programovatelné, kdy lze měnit průtok podle potřeby, tedy neurochirurg mění nastavení bez nutnosti chirurgického zákroku.

VP shunt má mimo přínosu i svá možná rizika, např. neprůchodnost hadičky nebo ventilku, vypadnutí hadičky, rychlé rozšíření infekce, střevní cysta, ileus a v dětském věku je třeba provést vždy reoperaci délky zavedené hadičky. Jsou děti, které mají zavedený VP shunt a jsou bez potíží a děti, které jsou především na počátku pořád tzv. v nemocnici (ventilek se chvíli v těle "usazuje" nebo se musí změnit místo zavedení).

Náš programovatelný ventil Strata Fabiánkovi sedí, průtok má nastaven na 1 a věříme, že tělo jej bude přijímat bez problémů i nadále.

Bohužel v listopadu 2015 došlo k malfunkci VP shuntu, následně i k pooperačním komplikacím a Fabiánek má zaveden na jiném místě nový programovatelný Strata 1,5 ventil s Bactiseal hadičkami, které by měly být materiálově odolnější infekcím.

Zdroj obrázku: https://www.zbynekmlcoch.cz/informace/images/stories/medicina/neurologie/ventrikuloperitonealni_drenaz.gif

Zdroj obrázku: https://www.hydroangels.org/vp__va_shunt1.jpg

Zdroj obrázku: https://www.hydroangels.org/shunt1.jpg